Přikrmování ptáků v zimě

Jedním z těch, kdo to v zimě mají těžké, jsou zpěvní ptáci. Jídla je nedostatek, proto je potřeba se najíst do zásoby na konci léta a na podzim a doufat, že zimu přežiji i se skrovným přídělem potravy. Často však, zvláště během tuhé zimy, končí mnoho sýkorek, vrabců a dalších mrtvých.
 
My lidé však máme možnost jim pomoci, a to instalací krmítka. To umožní ptáčkům získat potřebnou energii a živiny a přežít i to nejhorší období. Krmítek je mnoho typů, ne všechna jsou však vhodná. Jsou i pravidla, kterými bychom se měli řídit.
 vrabci u krmítka
V první řadě, krmítko by mělo být umístěno na dobře přístupném, klidném místě. Dobře přístupné by mělo být nejen pro naše ptačí hosty, ale i pro nás, neboť je potřeba jej pravidelně doplňovat. Nutné je také umístit ho tak, aby se tam nemohli dostat predátoři, především kočky. Ty by snadno zjistily, kde se shromažďuje snadná kořist a výsledkem by byl ptačí masakr.
 
V neposlední řadě je třeba zvážit i podobu. Mělo by umožňovat přístup většímu množství malých návštěvníků najednou. Také by mělo být zastřešené či jinak chráněné, aby nasypaná potrava nezapadala sněhem.
 
Vhodný je tedy klasický tvar domečku bez stěn. Použít lze také závěsné síťky, zde je však potřeba dávat pozor, kam je věšíme. Kolem by mělo být dost volného prostoru, aby s ní ani silný vítr nemlátil o strom či o zeď. Zároveň je potřeba ji pravidelně kontrolovat, zda si tam nějaký opeřenec nezamotal nohu.
 
Co se potravy týče, tak lidské zbytky, a to i staré pečivo či vánoční cukroví, jsou naprosto nevhodné. Ptáčkům možná chutnají, ale neposkytují jim prakticky žádnou výživu a mohou pro ně být i nebezpečné. Doporučit lze komerčně prodávané směsi na přikrmování ptactva, kterou seženete v každém obchodě. Máte tak jistotu, že malí návštěvníci dostanou všechny živiny a energii, které potřebují.
sýkorka na větvi
 
Zdá se, že přikrmování má pouze samé výhody. Koneckonců můžete kromě běžných sýkorek či vrabců narazit i na vzácnější druhy, o kterých jste ani nevěděli, že ve vašem okolí žijí. Pomůžete jim přežít zimu, a oni vás za to na jaře odmění tím, že zbaví vaši zahrádku housenek. Přesto je tu i několik nevýhod. Ptačí návštěvníci mohou být poněkud hlasití, a nejaktivnější bývají zpravidla brzy po ránu. Větším problémem je, že nepatří zrovna mezi čistotná zvířata, takže se připravte na to, že na jaře budete čistit krmítko i jeho okolí od jejich „pokladů“.
 
Odměnou vám však bude jejich přítomnost a možnost pozorovat je tak zblízka, jak se to málokomu naskytne. A kdo ví, možná právě vy objevíte nějaký vzácný druh, o kterém přírodovědci dosud neměli tušení, že u nás žije!

Theme: Overlay by Kaira